معرفی کارخانه

معرفی کارخانه

مواد اولیه :

مواد اصلی شیشه را سلیس، آهک و کربنات سدیم تشکیل می دهند.
هر یک از این عناصر بر اساس ویژگی های خاصی که دارند انتخاب شده اند.
آماده سازی برای ذوب، همگن سازی و شکل دهی بهتر، بهبود دوام فیزیکی و شیمیایی،افزایش مقاومت در برابر شوک حرارتی و فشار، انتخاب و برآورد نیازهای مصرف کننده نهایی،از جمله خصوصیاتی هستند که در انتخاب مواد اولیه ذکر شده دخالت دارند.
با توجه به اینکه ظروف شیشه ای در مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند بایستی در رنگ های مختلف نیز تولید شوند جهت تولید شیشه رنگ قهوه ای که عمدتا در مصارف دارویی کاربرد دارد از ذغال و اکسید آهن و جهت تولید شیشه سبز از اکسید کرم در ترکیب مواد اولیه استفاده می شود.


واحد بچ پلنت :

این واحد شامل سیلوهای ذخیره سازی و آماده سازی مواد اولیه، تجهیزات توزین و کانوایر های انتقال مواد اولیه آماده شده به کوره است.
با توجه به پیوسته بودن پروسه ذوب مواد در کوره، آماده سازی مواد اولیه اهمیت زیادی دارد. کلیه تجهیزات این واحد بایستی به صورت مرتب تحت کنترل بوده و هرگونه نقصی سریعا رفع عیب شود تا بتوان عملیات توزین و انتقال مواد اولیه را بدون هیچگونه وقفه ای، بصورت پیوسته انجام داد .
کلیه عملیات توزین، ترکیب و انتقال مواد اولیه به کوره بصورت کاملا اتوماتیک انجام می شود و از طریق سیستم های نصب شده در اتاق فرمان قابل روئیت و کنترل است. میزان و مقادیر مورد نیاز از هر کدام مواد اولیه نیز قابل برنامه ریزی است و بر اساس درصد استاندارد عناصر تشکیل دهنده بطری شیشه ای تعیین و در فرمولاسیون مواد اولیه وارد می شود.


واحد IS :

عملیات فرم دهی به مذاب که بعد از ذوب در کوره وارد کانال های فورهارت خطوط تولید شده است توسط دستگاه های کاملا اتوماتیک بنام (IS (individual section  انجام می شود.
این پروسه را به سه روش تولید ( NNPB , P.B,B.B ) میتوان طراحی و اجرا نمود، شکل بطری یکی از فاکتورهایی است که در انتخاب روش تولید نقش اساسی دارد .
کیفیت بطری تولید شده و راندمان تولید از جمله مواردی هستند که در این انتخاب به اندازه فاکتور شکل بطری اهمیت دارند. تولید بطری با استفاده از قالب های چدنی که توسط قالبساز ساخته شده است، در دو مرحله انجام می شود. کلیه حرکات دستگاه IS توسط هوا صورت می گیرد که برای ابعاد مشخص شده بطری ها قابل برنامه ریزی است .
در حال حاضر بخش زیادی از بطری های پر مصرف و سبک به روش NNPB تولید می شود که کیفیت بالایی نسبت به روش B.B دارد، در این روش محدودیت های زیادی در تولید بطری وجود دارد و اپراتور دستگاه نیز باید آموزش های لازم را دیده باشد.
در غیر این صورت امکان استفاده از این روش تولید میسر نیست و به همین دلیل برخی از کارخانجات قادر به تولید با استفاده از این روش نبوده و از روش تولید قدیمی B.B استفاده می کنند.


کنترل کیفی :

اولین دستگاه کنترلی در واحد کنترل کیفی Mcal4 می باشد که وظیفه کنترل بدنه بطری را دارد این دستگاه دارای 12 دوربین در 6 جهت است که از یک به یک بطری ها در تمامی جهت ها عکس برداری می کند و با Image processing عیوبی نظیر عدم تنش گیری (Poor Annealing)، حباب، ناخالصی و ترک در بدنه و کنترلهای ابعادی همچون قطر بدنه، ارتفاع بطری، کجی بطری نسبت به محور عمود و غیره را کنترل نموده و در صورت مغایرت بطری از روی کانوایر شوت می شود.
دومین دستگاه در مسیر کنترل بطری ها Multi4 می باشد که دارای سه دوربین بوده و توانایی کنترل دهانه و کف بطری را دارا می باشد که این دستگاه نیز از یک به یک بطری ها عکسبرداری نموده و در صورت وجود ضایعاتی همچون لبه اضافه، پریدگی لبه و یا عدم آب بندی در قسمت دهانه بطری و همچنین وجود حباب ناخالصی و ترک در قسمت ته بطری، بطری مربوطه را از خط خارج می کند.
سومین دستگاه Check+V6 یا MX4 است که دارای چندین سکشن بوده و در هر سکشن پارامتر های مختلفی همچون قطر داخلی و خارجی دهانه بطری، ارتفاع بطری، شماره قالب و شناسایی انواع ترک های احتمالی در قسمت های مختلف دهانه و گردن بطری و همچنین کنترل ضخامت بدنه و نا همگن بودن بدنه (Ovality or Noncircularity )و آب بندی دهانه بطری با استفاده از هوای فشرده، بررسی شده و در صورت وجود مشکل، بطری مربوطه ریجکت می شود علاوه بر کلیه این کنترل ها از بطری های تولیدی به صورت مرتب نمونه گیری شده و در آزمایشگاه شیمی و فیزیک عوامل مختلفی چون درصد ترکیبات تشکیل دهنده، میزان قلیاییت، دانسیته، وزن و حجم و کنترل های ابعادی بدنه، مقاومت در مقابل شوک حرارتی، مقاومت در مقابل ضربه، مقاومت در مقابل بار عمودی و مقاومت در مقابل فشار داخلی ( در صورت گاز دار بودن محصول ) کنترل گردیده و در صورت عدم مشاهده هر گونه مشکلی محصول تولیدی توسط دستگاه های اتوماتیک و بدون دخالت دست به صورت کاملا بهداشتی بسته بندی شده و تحویل انبار می گردد.